PRIMAVARA SCOLILOR (pentru imagini vezi galerie poze)

Proiectul „Primavara scolilor”, derulata sub genericul „Noua ne pasa !” este organizat de Primaria Sectorului 2 pentru a sensibiliza tânara generatie în probleme legate de grija fata de mediul înconjurator.

Programul are ca obiective:

1) Cunoasterea speciilor de vegetatie din parcurile si zonele verzi ale sectorului 2;
2) Dezvoltarea constiintei elevilor privitoare la protejarea mediului;
3) Voluntariat in activitatile de gradinarit;
4) Activitati de constientizare a riscurilor poluarii mediului prin împartirea de fluturasi catre locuitorii sectorului 2;
5) Realizarea de fluturasi, afise, panouri publicitare,referate, filme, sondaje de opinie, privind activitatea de protectie a mediului.

Prin aceste programe, sunt promovate schimbarea comportamentului elevilor, profesorilor, parintilor fata de problema acuta pe care o reprezinta deseurile si cresterea responsabilitatii fata de zonele verzi aflate în vecinatatea unitatilor de învatamânt.

„Primavara scolilor” se desfasoara dupa urmatorul program:

1) martie – iunie – actiunile practice, în teren;
2) octombrie - evaluarea lucrarilor si portofoliilor întocmite de unitatile scolare participante;
3) noiembrie – premierea câstigatorilor.